Festival Performa Platforma -  Festival sodobnih performativnih praks in sodobnega plesa

Alexander Vantournhout & Bauke Lievens

ANECKXANDER

Tragična avtobiografija telesa

predstava

ANECKXANDER <em>Foto: Bart Grietens</em>
Foto: Bart Grietens

Dance/ Circus

Age: 15+ (predstava zajema goloto)

ANECKXANDER je minimalistična predstava, v kateri se ob spremljavi treh različic klavirske skladbe skladatelja Arva Pärta soočijo akrobatsko telo in peščica skrbno izbranih predmetov. V predstavi Alexander/Aneckxander predeluje oziroma na novo piše avtobiografijo svojega telesa – kot subjekt, objekt oziroma kot organska snov, pri tem pa spretno krmari na tanki črti med tragedijo in komedijo. Aneckxander je odkritosrčen avtoportret telesa, ki se obenem razgalja in beži pred radovednim pogledom gledalca.

Koncept / Created by: Alexander Vantournhout & Bauke Lievens
Izvedba / Performed by: Alexander Vantournhout
Dramaturgija / Dramaturgy: Bauke Lievens
Dramaturško svetovanje / Dramaturgic advice: Dries Douibi, Gerald Kurdian
Zunanje oči / Outside eyes: Geert Belpaeme, AnneleenKeppens, Lore Missine, Lili M. Rampre, MethineeWongtrakoon
Oblikovanje luči / Light design: Tim Oelbrandt, Rinus Samyn
Glasba / Music: Arvo Pärt
Kostumografija / Costume: Nefeli Myrtidi, Anne Vereecke Fotografije / Photos: Bart Grietens

Produkcija / Producer: NOT STANDING vzw / Beversesteenweg 78, 8800 Roeselare (BE)
Koprodukcija / Co-producer: Circus Next, Subsistances, Perplx, Festival novog cirkusa
Rezidenčni programi / Residencies: Vooruit (BE), Circuscentrum (BE), Cc De Warande (BE), Humorologie (BE), Centro Cultural Vila Flor (PT), Les Migrateurs (FR), Subtopia (SE), Cc De Spil (BE), La Brèche (FR), Subsistances (FR), STUK (BE)
S podporo / With the support of: West Flanders Province, Flemish Government, Circus Next

V sodelovanju z Bauke Lievens v okviru raziskovalnega projekta Between being and imagining: towards a methodology for artistic research in contemporary circus, ki ga financira raziskovalni sklad Fakultete za umetnost (KASK) Univerze v Gentu (BE).
S podporo evropske sheme Circus Next, ki jo koordinira Talents Cirque Europe, ki prejema podporo Evropske komisije.

Alexander Vantournhout (Roeselare, 1989) je študiral sodobni ples na P.A.R.T.S. (Performing Arts and Research Studios, Bruselj) in izpopolnjeval svoje veščine na monokolesu na Visoki šoli cirkuških umetnosti (ESAC) v Bruslju. Kot igralec je sodeloval z ustanoviteljem Akademije za gledališče v Fredrickstadtu (NO) Rolfom Almejem. Je predavatelj na ESAC-u in na Akademiji za cirkuške in performativne umetnosti v Tilburgu na Nizozemskem. Ustvaril je že več solističnih predstav, med drugimi tudi solo Caprices (2014), ki jo je ustvaril kot poklon italijanskemu skladatelju sodobne resne glasbe Salvatoru Sciarrinu, ter Don't Run Away, John (2012), v sodelovanju z Nikom Hafkenscheidom (glasbenikom, ki je sodeloval z Meg Stuart, Kopergietery, itd.). Leta 2014 je pričel v sodelovanju s Haraldom Austbojem (Heimat, Skagen) razvijati lastne improvizacijske postopke, ki jih je s Haraldom med drugim predstavil tudi v njunem duetu WAK (2014).

Bauke Lievens (Ghent, 1985) je dramaturginja, ki sodeluje s številnimi cirkuškimi, plesnimi in gledališkimi skupinami. Študij gledaliških znanosti je končala na Univerzi v Gentu, študij filozofije sodobne umetnosti pa na Univerzi v Barceloni (Universitat Autonoma de Barcelona). Med drugim je sodelovala s cirkuško skupino Un loup pour l’homme (FR), Kaori Ito/les ballets C de la B (JAP/BE) ter z mladim gledališkim kolektivom iz Genta Tibaldus en anderehoeren. Je predavateljica in raziskovalka na dramskem oddelku Fakultete za umetnost (KASK) v Gentu. Trenutno je vpeta v štiriletni raziskovalni projekt na Fakulteti za umetnost (KASK), v katerem se ukvarja z metodologijami umetniške raziskave na področju sodobne cirkuške umetnosti. Pred kratkim je postala članica uredniškega odbora revije za performativne umetnosti Etcetera.

Alexander Vantournhout in Bauke Lievens sta se spoznala leta 2011. Kljub začetni osuplosti nad obojestranskim vztrajanjem na lastnih stališčih o umetnosti sta se leta 2014 odločila za skupni podvig. Za predstavo Aneckxander bi tako lahko rekli, da je faux solo, saj gre za rezultat intenzivnega dialoga med ustvarjalcema, pri čemer stoji Alexander na odru, Bauke pa v zakulisju. Kratka različica predstave (kot delo v nastajanju) je bila leta 2014 nagrajena na prestižni evropski platformi za mlade obetavne cirkuške umetnike Circus Next.


Festival Performa Platforma - Festival sodobnih performativnih praks in sodobnega plesa - Uvodna stran